nasi eksperci polecają

Żeglarstwo - jak zacząć?

Inspiracje

Jeszcze do niedawna myślałem, że żeglarstwo nie jest dla mnie, szybko jednak zmieniłem zdanie, kiedy wszedłem na pokład. Kontakt z tym środowiskiem i lawirowanie na styku trzech żywiołów: wiatru, wody i powietrza, urzekło mnie do głębi. Szybko też zdałem sobie sprawę, że żeglarstwo to nie tylko bardzo przyjemna forma spędzenia wolnego czasu i rekreacji, to również i przede wszystkim, wspaniały sport wymagający wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, a także wytrzymałości fizycznej, umiejętności przewidywania zdarzeń i podejmowania szybkich decyzji.

Żeglarstwo wymaga od Ciebie pełnego zaangażowania: woda to żywioł, którego nie okiełzasz, musisz się jej podporządkować, wyrobić w sobie pokorę i szacunek. Z każdą nową wyprawą człowiek poznaje często coś nowego, przeżywa nowe doświadczenia, fascynujące doświadczenia!

To zadziwiające, jak bardzo ten sport potrafi łączyć ludzi. Stwarza niepowtarzalne warunki do poznawania innych w sytuacjach wyjątkowych, oderwanych od codziennego życia, czasem nawet ekstremalnych.

Ok, sport jest fajny, ale jak zacząć? To nie jest trudne. 

Po pierwsze, nieważne jest to, ile masz lat. Każdy wiek jest dobry do nauki żeglarstwa, a potem swobodnego prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych – jestem tego żywym przykładem.

W żeglarstwie jachtów motorowodnych nadaje się uprawnienia, które dzielą się na stopnie (tzw. patenty motorowodne): sternik motorowodny, motorowodny sternik morski i kapitan motorowodny.  

Żeglarstwo - Krzysztof Skrabacz

Jest jeszcze tzw. "książeczka żeglarska" - może mieć ją każdy niezależnie od posiadanych umiejętności. To taki dziennik, do którego wpisuje się wszystkie rejsy jakie odbyłeś, szkolenia, regaty, kursy itp. (organizator czy kapitan to potwierdza podpisem i pieczątką). Można powiedzieć, że to świadectwo Twojej aktywności żeglarskiej.

Oczywiście, nie musisz posiadać uprawnień, by wypożyczyć jacht. Możesz wynająć jacht wraz ze skipperem, który zaplanuje całą trasę, poprowadzi jacht, weźmie na siebie formalności (dotyczące np. opłat za postój w porcie), a także wskaże Ci miejsca warte odwiedzenia. Jeśli jednak chcesz sam poprowadzić jacht, musisz posiadać odpowiednie uprawnienia.  

Jak zdobyć te uprawnienia?

Na początku możesz starać się zdobyć patent motorowodny – musisz mieć ukończone 14 lat. W wieku 18 lat możesz starać się o patent jachtowego sternika morskiego. Na te dwa stopnie żeglarskie musisz zdać egzamin (organizowanym przez Polski Związek Żeglarski). Aby podejść do egzaminu sternika morskiego mieć potwierdzony odbyty staż morski 200 godzin w minimum 2 rejsach. Staż dokumentuje się opiniami z rejsów, kartami rejsów lub oświadczeniami własnymi potwierdzonymi przez armatora jachtu. Polski Związek Żeglarski ustalił, co dokładnie trzeba umieć na dany stopień – więc dowiesz się tam wszystkiego.

Mając patent będziesz mógł wciąż powiększać swoje doświadczenie. Nie ukrywam, że początki były ciężkie, jednak bardzo chciałem, aby żeglarstwo stało się częścią mojego życia. Mam już uprawnienia Motorowodnego Sternika Morskiego i działam dalej, aby pokonywać swoje bariery i osiągać kolejne stopnie - niedługo zdobędę jachtowego (tu też są trzy stopnie: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski, kapitan jachtowy). 

Ahoj przygodo!

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...