nasi eksperci polecają

Wsiadaj na rower!

Fitness

Wydaje mi się, że nie ma osoby, która nie umiałaby jeździć na rowerze. Jako dziecko jeździłam całymi dniami. Pasją do jazdy MTB zaraził mnie mój narzeczony i nasze wypady na rowery mają minimum 20 km po Trójmiejskich lasach. Każdy, kto jeździł po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, wie, jak te lasy potrafią wymęczyć. 

Wszystkich tych, którzy chcą przy okazji jazdy na rowerze spalić trochę kalorii, na pewno ucieszy fakt, że nawet spokojna jazda pozwala spalić około 500 kcal! Brzmi zachęcająco, prawda?

Pobudzone do pracy mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych. Ponadto, regularne przejażdżki 3-4 razy w tygodniu  pozwalają obniżyć  "zły" cholesterol, a podwyższyć ten "dobry". Jednak, aby jazda na rowerze dała efekty, musimy jeździć dłużej niż pół godziny. Przeciętnie właśnie po 30 minutach zużywane są zapasy glukozy z wątroby i zaczyna być spalany tłuszcz.

Dzięki jeździe na rowerze zwiększamy pojemność płuc, serce lepiej pracuje, a organizm jest dotleniony. Poprawia się ogólna wydolność organizmu, a przy okazji rozwijamy mięśnie trójgłowe łydek i czworogłowe uda (jeśli używasz tak jak ja butów i pedałów SPD, to pracują całe nogi).

Musimy również pamiętać o dobrym nawodnieniu - woda lub izotonik będą najlepszym wyjściem. Jeśli nie macie możliwości jazdy na rowerze na świeżym powietrzu, to zachęcam Was do ćwiczeń na rowerku stacjonarnym. To nie to samo co przejażdżka z rodziną czy znajomymi po lesie, ale ważne, że spełni swoją funkcję. 

Ile kalorii można spalić, jadąc 20 km/h?
15 minut - 60 kg - 125 kcal, 70kg - 145kcal, 80 kg - 165kcal
30 minut - 60 kg -  250 kcal, 70kg - 290 kcal, 80 kg - 330 kcal
60 minut - 60 kg - 500 kcal, 70kg - 580kcal, 80 kg - 660 kcal

Dokładna liczba spalonych kalorii zależy od rodzaju nawierzchni i typu roweru (górski, miejski), nie tylko od wagi ciała i czasu jazdy. Pamiętajcie jednak, że to nie spalone kalorie są najważniejsze, a przyjemność z jazdy!

Zachęcam Was do odkrywania okolicy, w której mieszkacie. Czasami nie mamy pojęcia, jak blisko nas znajdują się niesamowite ścieżki rowerowe. Być może to właśnie jazda na rowerze okaże się Waszą nową pasją?

Jazda na rowerze

To co, ruszamy w drogę?

Agnieszka Radtke: Facebook | Instagram | YouTube WWW

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...