nasi eksperci polecają

Witamina D dla sportu!

Fitness Odżywianie

Sportowcy są często narażeni na niedobór witaminy D. Może to być spowodowane brakiem ćwiczeń na świeżym powietrzu, używaniem kremów z filtrem lub przeforsowaniem organizmu. Ponieważ witamina D jest odpowiedzialna za przyswajanie wapnia, jej niedobór może niekorzystnie wpłynąć na stan kości.

 

Badanie przeprowadzane na rekrutach wojskowych w Finlandii wykazało na przykład, że osoby o niskim poziomie witaminy D były bardziej narażone na złamania podczas treningu. Niedobór tej witaminy wpływa też niekorzystnie na mięśnie, uniemożliwiając osiągnięcie pełni fizycznych możliwości.

Przeprowadzono wiele badań nad rolą witaminy D w zwiększaniu siły mięśni. Choć wyniki tych badań bywają sprzeczne, coraz więcej z nich wykazuje, że wzbogacanie diety o suplementy z witaminą D bezpośrednio poprawia siłę fizyczną.

 

Inne badania wykazały, że istnieje związek między odpowiednim poziomem witaminy D w organizmie a zmniejszonym ryzykiem zapaleń, osłabienia i bólu, a także ze zwiększoną wytrzymałością i lepszą syntezą białek w mięśniach.

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, co znaczy, że przechowywana jest w tkance tłuszczowej. Poza korzystnym wpływem na zdrowie kości i mięśni według niektórych badań pomaga ona także zmniejszyć ryzyko cukrzycy, stwardnienia rozsianego i niektórych rodzajów raka.

Jej wystarczający poziom utrzymuje prawidłowe działanie układu odpornościowego i nerwowego oraz reguluje ciśnienie krwi. Badania wykazały jednak, że u większości osób, które nie przyjmują suplementów poziom witaminy D spada w styczniu.

 

Witamina D znana jest też jako “witamina słońca" ponieważ promienie UV są jej istotnym źródłem. W miesiącach zimowych, kiedy dociera do nas mniej światła dziennego, poziom witaminy D spada, ponieważ organizm nie może jej sam wytworzyć. Do źródeł witaminy D w diecie należą ryby takie jak łosoś i tuńczyk, a także żółtka jajek i niektóre produkty sztucznie wzbogacone o witaminę D.

Grzyby syntetyzują witaminę D ze sterolu roślinnego zwanego ergosterolem, który zamieniają na witaminę D tak samo jak my. Oznacza to, że grzyby mogą być świetnym wyborem dla wegan, którzy potrzebują zwiększyć ilość witaminy D w swojej diecie. Co ciekawe, udowodniono, że grzyby, które mają kontakt z promieniami UV produkują znacznie więcej witaminy D niż pozostałe. 

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem czy nie, wzbogacenie diety o suplementy witaminy D zimą może okazać się dobrym pomysłem. Zalecana dzienna dawka dla osób o przeciętnej aktywności fizycznej to 600iµ (podniesiona niedawno z 200iµ). Sportowcy mogą potrzebować większych dawek - należy tu skonsultować się z lekarzem. 

Jeśli Twoja dieta dostarcza Ci właściwej ilości witaminy D, możesz potrzebować tylko niewielkiej pomocy w postaci suplementów. 

 

Jeśli jesteś weganinem, prawdopodobnie nie przyjmujesz dostatecznej ilości tej witaminy w diecie i w tym przypadku zdecydowanie radzimy wesprzeć się suplementami.

Trzeba jednak zaznaczyć, że przyjmowanie większych dawek witaminy D niż zalecane przez osoby, które nie cierpią na jej niedobór, może przynieść więcej problemów niż korzyści. Upewnij się, że nie przesadzasz. Do objawów niedoboru witaminy D należą: senność, brak apetytu, przemęczenie, suchość w ustach, bóle głowy i metaliczny posmak w ustach.

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na niedobór witaminy D, skonsultuj się z lekarzem i przeprowadź test na jej obecność zanim zaczniesz przyjmować suplementy.

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...