nasi eksperci polecają

Trenuj w ciąży!

Fitness Zdrowie

Aktywność fizyczna w ciąży jest nie tylko bezpieczna, ale i wskazana. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej przygotowujesz swoje ciało na poród i tym łatwiej będzie Ci przez niego przebrnąć. Dzięki temu również i po porodzie łatwiej wrócisz do formy. Ćwicząc, pomagasz ciału przystosować się do wszystkich zmian, jakie się w nim dokonują. 

Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie, ciąża nie jest powodem by przestać trenować. W miarę jej przebiegu musisz jednak trochę zwolnić. Istnieje także kilka rodzajów ćwiczeń, które niestety nie są wskazane dla kobiet ciężarnych. Są to: judo i karate, kickboxing, squash, jazda konna, narciarstwo zimowe i wodne, jazda na rowerze, hokej i gimnastyka akrobatyczna.

Będąc w ciąży, nie wolno Ci nurkować, ponieważ płód nie jest chroniony przed chorobą dekompresyjną oraz zatorowością gazową. Jeśli nie jesteś całkowicie zaaklimatyzowana, nie powinnaś również wykonywać żadnych ćwiczeń na wysokości powyżej 2,500 m, gdyż możesz narazić siebie i dziecko na chorobę wysokościową. 

Jeśli przed ciążą nie byłaś aktywna fizycznie, nie powinnaś nagle podejmować morderczych treningów. Jednak lekkie ćwiczenia są wręcz wskazane. 

To tyle jeśli chodzi o to, czego “nie powinnaś”. Przejdźmy do tego, co “powinnaś”. 

Jeśli ciąża zmotywowała Cię do rozpoczęcia ćwiczeń, postaw na spacery: 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu to dobry start. Spacery bardzo szybko przerodzą się w codzienną rutynę – będziesz chodzić na zakupy, zostawiając samochód pod domem, nauczysz się wysiadać z autobusu kilka przystanków wcześniej i spacerować po parku podczas przerwy na lunch. Spacer przyspieszy bicie serca, a nie nadweręży kolan ani kostek. 

Pływanie to prawdopodobnie najlepsza forma sportu podczas ciąży. Nie tylko poprawia wydajność serca i płuc, ale także ćwiczy mięśnie nóg i ramion. Co więcej – im większy będzie brzuch, tym przyjemniej będziesz się czuła w wodzie, gdzie przestaniesz odczuwać jego ciężar. Ćwiczenia dla ciężarnych w wodzie czy aerobik wodny dla ciężarnych pomagają uporać się z bólami pleców i przynoszą ulgę spuchniętym nogom pod koniec ciąży. 

Joga i Pilates to dwie doskonałe formy ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Joga pomaga w utrzymaniu napięcia i elastyczności mięśni oraz poprawia postawę. Ćwiczenia w oddychaniu i techniki relaksacyjne, których nauczysz się podczas zajęć jogi, przydadzą się podczas porodu. 

Pilates pomaga wzmocnić mięśnie, które podczas ciąży bardzo często zostają osłabione. Mowa tu również o mięśniach dna miednicy, tzw. mięśniach Kegla. Silne mięśnie miednicy będą bardzo pomocne nie tylko podczas porodu, ale zwłaszcza wtedy, kiedy już zostaniesz mamą. Codzienne ćwiczenie mięśni dna miednicy zapobiegnie wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Dzięki pilatesowi mięśnie brzucha i całego tułowia będą dobrze przygotowane do porodu. Także w przypadku pilatesu - techniki relaksacji i ćwiczenia oddechowe będą dla Ciebie najbardziej przydatne.

Jeśli lubisz aerobik czy taniec, nie ma powodu żeby porzucić te ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że powinnaś na siebie bardziej uważać. Nie dopuść do odwodnienia organizmu. Zastanów się nad uczęszczaniem na zajęcia organizowane specjalnie dla kobiet w ciąży, aby być pewną, że ćwiczenia, które wykonujesz nie zagrażają zdrowiu Twojego dziecka. 

A jakie są (lub były!) Wasze ulubione ćwiczenia w ciąży?

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...