nasi eksperci polecają

Skąd ten ból głowy?

Zdrowie

Jako jednego z czołowych ekspertów i terapeutów z zakresu zdrowia holistycznego poprosiliśmy Gemmę Clare, aby udzieliła odpowiedzi na wiele nurtujących pytań związanych z problemami zdrowotnymi spowodowanych migrenami i bólami głowy o podłożu nerwowym oraz zasugerowała alternatywne rozwiązania ich leczenia.

“Mój doktor zakwalifikował moje częste i uciążliwe bóle głowy jako bóle o podłożu nerwowym. Jednak ja często czuję się na tyle źle, że jestem zmuszona brać wolne w pracy i leżeć w łóżku. Czy to mogą być migreny?”

Zacznijmy od wyjaśnienia, że jest wiele typów bólu głowy. Bóle głowy na tle nerwowym są jednostajne i dość intensywne, można je porównać do uczucia ciasnej taśmy wokół głowy i trwają od 20 minut do kilku dni.  Migreny natomiast to bardzo silne, nawracające ataki bólu głowy, trwające od 4 do 72 godzin i można im przypisać co najmniej dwie spośród poniższych cech; jednostronny lub pulsujący ból spotęgowany przez ruch, ból o umiarkowanej lub silnej intensywności, dodatkowo towarzyszy mu jeden z wymienionych symptomów; mdłości/wymioty, światłowstręt/dźwiękowstręt (podwyższona wrażliwość na światło/dźwięk).

Opis dostarczony przez użytkownika opisujący mdłości i niemożność wykonywania codziennych czynności wskazuje, że może to być migrena.

Migrena jest złożonym stanem chorobowym z uwagi na to, że przyczyny mogą być bardzo różne w przypadku konkretnych osób. Dlatego, aby terapia była skuteczna, konieczna jest szczegółowa konsultacja i na jej podstawie objęcie pacjenta leczeniem całościowym.

Przykłady metod holistycznych stosowanych w leczeniu migren obejmuje prowadzenie dziennika migren/bólów,  co umożliwia zdeterminowanie konkretnych środowiskowych, emocjonalnych, dietetycznych i fizycznych punktów zapalnych. Stres jest powszechnie występująca przyczyną pojawiania się migren, więc zaplanowanie regularnych praktyk odstresowujących z zakresu terapii holistycznych tj. masaż z aromatoterapią, joga i medytacja, wypracowanie właściwej rutyny może okazać się skuteczne w walce z atakami migreny.

Według Tradycyjnej Chińskiej Medycyny zdrowie emocjonalne i fizyczne są ze sobą ściśle połączone, tak więc jeśli dana osoba ma problemy w życiu osobistym/zawodowym wówczas porada psychologiczna może pomóc w poradzeniu sobie z emocjami i w rezultacie wpłynąć na złagodzenie ataków migren. Warto pamiętać, że strach jest emocją uznawaną za główną przyczynę powstawania migren.

Wiele osób jest zdziwionych, gdy dowiaduje się, w jakim stopniu niewłaściwa postawa ciała i nadwrażliwe punkty zlokalizowane w mięśniach lub powięzi, szczególnie w obrębie głowy, szyi i twarzy, mogą powodować migreny. Intensywny masaż tkanek głębokich w połączeniu z terapią punktów nadwrażliwych pomaga zlokalizować i zrelaksować te punkty i może zapobiec występowaniu migren lub przynajmniej wpłynąć na ich mniejszą częstotliwość i intensywność.

Warto również wspomnieć o diecie, ponieważ niedobory wartości odżywczych i nietolerancję na niektóre pokarmy mogą powodować ataki migren. Jeśli potrzebujesz wsparcie w tej dziedzinie, najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka.

Niektórzy naukowcy są zdania, że zmiany hormonalne mogą być przyczyną migren. Szczególnie kobiety przed menstruacją są w grupie ryzyka ze względu na obniżony poziom estrogenu. Masaż połączony z aromatoterapią przy zastosowaniu wyselekcjonowanych olejków zapachowych może okazać się skuteczny w przywróceniu naturalnej równowagi hormonalnej.

W odniesieniu do leków przeciw bólom głowy/migrenom naturalne środki zawierające lewomentol, np. 4head, mogą znaleźć zastosowanie  jako okład na czoło i skronie. Z innych środków dostępnych bez recepty można polecić Migraleve zawierający buklizynę jako czynnik aktywny, lek ten pomaga pozbyć się mdłości. Jako Terapeuta Holistyczny zawsze zachęcam do poszukiwania przyczyn i podłoża występowania ataków migreny i od tego zacząć ich leczenie.

Gemma pracuje jako  Ekspert Zdrowia Holistycznego iTerapeuta, Kosmetolog i Wykładowca, prowadzi również popularną klinikę i studio jogi w Wielkiej Brytanii.

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...