nasi eksperci polecają

Podnoszenie ciężarów - wprowadzenie

Inspiracje

Moja przygoda z ciężarami zaczęła się od eliminacji do Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku, na które zabrał mnie mój Tata. Wtedy pierwszy raz miałem styczność z najlepszymi sztangistami i sztangistkami w Polsce. Udało mi się nawet zrobić wspólne zdjęcie z przyszłą brązową medalistką Agatą Wróbel. Po zawodach zostałem zapytany przez jednego z trenerów, który niegdyś przygotowywał mojego Ojca do Mistrzostw Polski, czy nie chciałbym spróbować. To był ten moment kiedy wiedziałem, że to właśnie ten sport jest stworzony dla mnie. Tak to się wszystko zaczęło. Pierwsze treningi na legendarnym obiekcie WKS Flota Gdynia należącym do Marynarki dodawały tylko oliwy do ognia. Później nastąpił moment pierwszych startów na coraz to ważniejszych zawodach wraz z coraz to nowymi rekordami w dwuboju.

Po otrzymaniu pierwszego powołania na zgrupowanie kadry Polski byłem pewien, że nie mogę się już cofnąć. Każde kolejne występy utwierdzały mnie w tym przekonaniu, że obrałem właściwą drogę. Każdy rok przynosił nowe doświadczenia i coraz to większe ciężary.

Podnoszenie ciężarów to dyscyplina olimpijska i w dodatku jedna z najstarszych na świecie i jedna z najbardziej emocjonujących, w której niezwykle ważna jest siła, technika i dobra taktyka. I wbrew opiniom wymaga logicznego myślenia.

Podnoszenie ciężarów składa się z dwóch technik - rwania i podrzutu. Obie techniki mają wspólny cel, podnieść sztangę nad głowę z jak największym ciężarem.

Rwanie

Rwanie polega na bezpośrednim uniesieniu sztangi nad głowę jednym płynnym ruchem, aż do pełnego wyprostu rąk w stawach łokciowych. Podczas uniesienia sztanga powinna ślizgać się po udzie, aż do punktu poderwania w okolicach podbrzusza. Kolejny krok to przyjęcie sztangi w siadzie rwaniowym i wyprostowanie ciała. Zaliczone podejście uważa się wtedy, gdy zawodnik jest w stanie utrzymać ciężar nad głową, aż do sygnału sędziego zezwalającego na opuszczenie.

Podrzut

Podrzut to drugi element dwuboju, który polega na poderwaniu sztangi płynnym ruchem na klatkę piersiową, a następnie uniesioną nad głowę. Podrzut różni się od rwania węższym uchwytem sztangi i przysiadem z przodu, który należy zrobić po zarzucie sztangi na klatkę. Wybicie sztangi polega na szybkim ugięciu i wyprostowaniu nóg oraz utrzymaniu sztangi nad głową.

Podnoszenie ciężarów to zdecydowanie jeden z najcięższych i najbardziej wymagających sportów. Nie bez znaczenia jest charakter i samodyscyplina zawodnika. Wiele osób odpada w przeciągu roku ze względu na brak wyników, które ich deprymują i nie pozwalają skupić się na ich rozwoju. Jest to naturalna selekcja, która pokazuje kto jest wart zachodu i będzie w stanie udźwignąć nie tylko duże ciężary, ale również ciężar zwany dyscypliną, poświęceniem i bólem z jakim przyjdzie się zmierzyć.

Bartosz Samp: Facebook | Instagram 

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...