nasi eksperci polecają

Jak rozpocząć przygodę ze sportami walki?

Inspiracje

Trening sportów walki niesie za sobą całą masę korzyści. Gwarantuje nie tylko podniesienie praktycznych umiejętności walki czy rozwój sprawności fizycznej, ale przede wszystkim doskonale kształtuje psychikę i charakter. 

Sztuki walki z powodzeniem mogą być praktykowane przez osoby w każdym wieku. Swoje pociechy rodzice mogą zapisywać na zajęcia już od około 5/6 roku życia. Oczywiście trening zostaje ukierunkowany pod maluchy i bardziej przypomina porządną dodatkową lekcję wf-u czy przeróżnych gier i zabaw jedynie z elementami konkretnej sztuki walki. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa, kontakt z rówieśnikami oraz zaszczepienie sportowego ducha i wskazanie odpowiednich wzorców już od najmłodszych lat. 

Kolejną, chyba najliczniejszą grupą rozpoczynających treningi jest młodzież. Zainspirowani filmami z Brucem Lee czy ostatnią galą KSW lub FEN ruszają w kierunku w najbliższej sekcji, aby nauczyć się bić. Tak, nie oszukujmy się, że u większości nastolatków to będzie właśnie na początku, główna determinanta rozpoczęcia treningu. Co szybko zostanie zweryfikowane przez odpowiedniego trenera, który w odpowiedni sposób wykorzysta nadmiar energi i hormonów u nastolatków. Wiele badań potwierdza fakt, że młodzież trenująca sztuki walki, znająca swoją wartość i umiejętności jest o wiele bardziej poukładana i opanowana niż rówieśnicy. Wcale nie jest to prawdą, jak niektórzy rodzice zwykli uważać : "Nie zapisze syna na karate bo będzie bił kolegów w szkole" - efekt jest wręcz przeciwny. 

Jak wspomniałem na początku, sporty walki trenować można w każdym wieku - dowodzi temu fakt, że oprócz dzieci i młodzieży i oczywiście profesjonalnych sportowców czy osób, które na macie zjadły zęby i jest to dla nich po prostu całe życie, to sporty walki zyskały szerokie grono fanów u osób dorosłych i starszych. Taki trening traktują jako świetną odskocznię od życia codziennego, możliwość odreagowania stresów i wyładowania emocji. Dla osób starszych - wciąż trenujących jest to recepta na długowieczne zachowanie zdrowia i życie w harmonii ciała i ducha. 

1. Wybierz styl/sztukę walki - jeżeli chcesz nauczyć się uderzać kopać, wybierz Boks, Muay Thai lub Karate. Jeżeli z kolei bardziej widzisz siebie w stosowaniu dźwigni albo rzutów, możesz wybrać Judo, zapasy czy brazylijskie jiu-jitsu. Wszystkie elementy możesz z powodzeniem połączyć na zajęciach MMA.

2. Znajdź odpowiadające Ci zajęcia w Twojej okolicy. I poczytaj w internecie opinie o klubie.

3. Nastaw się psychicznie, że początki jak wszędzie mogą być trudne. Ale nie martw się - każdy kiedyś zaczynał i nikt nie wystawi Cię na pierwszych zajęciach "na sprawdzenie", nikt nie będzie chciał Cię pobić i udowodnić, że nic nie potrafisz. Wręcz przeciwnie, na pewno zostaniesz miło przyjęty/a i wprowadzony w tematykę zajęć. Myśl pozytywnie.

4. Okazuj zaangażowanie na zajęciach. Nie bój się pytać trenera, gdy jakieś ćwiczenia sprawia Ci problem. 
5. Możesz namówić kolegę/ koleżankę na trening. Razem będzie Wam raźniej i będziecie się wzajemnie motywować.

6. O niezbędnych akcesoriach treningowych zostaniesz poinformowany na pierwszych zajęciach. Polecam firmę Beltor, która oferuję sprzęt najlepszej jakości i posiada asortyment również dla osób początkujących.

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym ambasadorem, który chętnie udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania na temat treningu sportów walki.

Bartosz Leśko: Facebook | Instagram 

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...