nasi eksperci polecają

Dbaj o kondycję… wątroby!

Zdrowie Odżywianie

Wątroba spełnia wiele funkcji w naszym organizmie, a do najważniejszych zaliczamy: 

  • wspomaga metabolizm składników odżywczych oraz leków

  • uczestniczy w procesie neutralizacji toksyn

  • wytwarza substancje niezbędne trawieniu

  • wspomaga prawidłową krzepliwość krwi

  • magazynując glikogen, stanowi zapas glukozy

  • jest źródłem wielu hormonów

Kiedy wątroba boli…

Wątroba jest bardzo dobrze unaczyniona, jednak mało unerwiona. Dlatego nawet przy uszkodzonej wątrobie, można przez lata nie być świadomym tego problemu. Dopiero kiedy zmiany chorobowe staną się rozległe i dojdzie do obrzęku uciskającego torebkę pokrywającą jej powierzchnię, pacjent zacznie odczuwać ból.

Niewydolność wątroby może objawia się na wiele sposobów, mogą o niej świadczyć:

  • częste biegunki,

  • dyskomfort po jedzeniu bogatych posiłków,

  • zaburzenia krzepliwości krwi

  • zmiany skórne

Zmiany skórne w postaci żółtych plam wynikają z niewłaściwego metabolizmu tłuszczów powodującego wyższy poziom złego cholesterolu. Nagromadzenie cholesterolu w błonach śluzowych i tkankach powoduje występowanie tzw. kępek żółtych.

Problemy z wątrobą wykrywane są czasem podczas rutynowych badań.

Czasami to poważne objawy skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza, ale wtedy sprawa może być już na tyle poważna, że nie wystarczy leczenie farmakologiczne.

U takich pacjentów mogła już wtedy dojść do powikłań związanych z marskością, na przykład zaburzeń pracy mózgu, problemów z nerkami, cukrzycy, czy raka wątroby.

W związku z tym nie trzeba chyba podkreślać, jak ważna jest profilaktyka, to znaczy odpowiednia dieta i regularne próby wątrobowe przy okazji badań krwi.

Rola diety w dbaniu o wątrobę

Dobre nawyki żywieniowe to sprzymierzeńcy Twojej wątroby. Żywność wysoko przetworzona, zawierająca, konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu, zagęszczacze i inne chemiczne dodatki pogarsza kondycję tego narządu.

3 zasady czytania etykiet:

1. Warto zwrócić uwagę na zawartość dodatków oznaczonych literą E. Długofalowy wpływ niektórych z nich an organizm ludzki jest jeszcze nie znany, a dodatkowo nie zbadano oddziaływań między tymi dodatkami.

2. Zwróć uwagę na ilość tłuszczu, szczególnie tego zwierzęcego. Należy unikać jego nadmiaru!

3. Wybieraj produkty świeże, bez zbędnych chemicznych dodatków.

Wątroba jest jednym z kluczowych narządów w naszym ciele, stąd też nasze zdrowie zależne jest od stanu. Jako student medycyny zachęcam do stosowania zdrowej diety i regularnego badania kondycji wątroby. Na zdrowie!

 

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...