nasi eksperci polecają

Ashwagandha - naturalny sposób na stres

Zdrowie

Tempo współczesnego życia sprawia, że stresujemy się więcej i coraz częściej, a nasz układ nerwowy jest często przez nas zaniedbywany. Nawet nie wiemy, że walka ze stresem i osłabieniem organizmu może być naprawdę prosta. Z pomocą, jak w wielu przypadkach, przychodzi Matka Natura. 

Ashwagandha to zioło, które w kulturze dalekowschodniej znane jest jako remedium na wiele dolegliwości i chorób. Jej nazwa oznacza dosłownie zapach konia i rzeczywiście, jej stosowanie może sprawić, że będziesz się cieszyć końskim zdrowiem. Jest stosowana w przypadku wystąpienia zaburzeń snu, chorób układu oddechowego, bólów kręgosłupa, czy nawet bielactwa. Cały sekret tej rośliny tkwi w tym, co znajduje się w niej: witanolidy w niej zawarte mają właściwości przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjne, a glikowitanolidy wzmacniają odporność organizmu. 

Inna nazwa ashwagandhy - indyjski żeń szeń to nie przypadek. Podobnie do osławionego i szeroko wykorzystywanego zioła, wpływa na poprawę pracy układu nerwowego. Wspomaga koncentrację, procesy zapamiętywania, pomaga walczyć ze stresem oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną i psychiczną. Z tego też powodu uznaje się, że zioło to można wykorzystywać przy leczeniu depresji, czy nerwicy i stanów lękowych. 

Ashwagandha to także ochrona takich organów jak żołądek i wątroba. Dzięki zawartych w niej substancjach działa podobnie do sylimaryny, która chroni komórki wątrobowe przed szkodliwym działaniem związków toksycznych. Jeżeli chodzi o żołądek, roślina zapobiega powstawaniu wrzodów, czyli skutku ubocznego stresu.

Ponadto, indyjski żeń szeń wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i regulację poziomu cukru we krwi. Ma także pozytywny wpływ na poprawę sprawności seksualnej i z powodzeniem może być stosowany jako afrodyzjak. Sportowcy na pewno docenią fakt, że roślina zapewnia wzrost siły mięśni oraz poprawia wydolność. Dodatkowo zapobiega zapaleniu stawów, co zapewnia prawidłowe działanie układu ruchu. 

Ashwagandha nie jest jednak dla wszystkich. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz wszyscy ci, którzy przyjmują środki nasenne, przeciwpadaczkowe czy uspokajające. 

Jeżeli poszukujesz więc sposobu na odnalezienie zagubionego gdzieś w pędzie życia spokoju, to warto dać szansę temu darowi natury. Z ashwagandhą na nowo odnajdziesz wewnętrzną harmonię.

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...