nasi eksperci polecają

Trening na świeżym powietrzu czy na siłowni?

Fitness Zdrowie

Jako trener osobisty często spotykam się z pytaniem "Dlaczego tak wiele osób woli trenować na świeżym powietrzu zamiast ćwiczyć na siłowni?" Zostałem poproszony o napisanie tego artykułu z uwagi na to, że prowadzę zajęcia właśnie na świeżym powietrzu.

Wszystkie osoby pragnące mieć wysportowaną sylwetkę, ale nie stać je na siłownię docenią fakt, że trenować na świeżym powietrzu można zupełnie ZA DARMO.

Jest to korzystne zarówno dla naszego ciała jak i portfela, więc nie ma miejsca na wymówki. Tylko dlatego, że za rogiem jest siłownia nie oznacza, że będziesz na tyle zmotywowany, aby zacząć wyciskać tam codziennie siódme poty. Nie marnuj więc pieniędzy na zajęcia w których nie będziesz uczestniczyć i zacznij wykorzystywać przestrzeń jaką oferuje pobliski park.

Trening na świeżym powietrzu pozwala mi i moim klientom na kontakt z naturą. Mam możliwość przygotowania sesji ćwiczeń w sposób, który nie byłby możliwy w siłowni z powodu braku miejsca (np. bieg sprintem pod górę). Często wprowadzam ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów i wykorzystaniem akcesoriów (rękawice bokserskie, taśmy TRX, maty gimnastyczne).

Klienci mówią mi, że kończą zajęcia z oczyszczonym umysłem, a osoby z depresją odczuwają poprawę nastroju. To dowód, że sesje na świeżym powietrzu wywierają większy wpływ na ćwiczącego niż same ćwiczenia.

Centra sportowe oraz siłownie bywają zatoczone i duszne, a styl życia w dużym mieście ogranicza okazje do nabrania w płuca świeżego powietrza. Znajdź jakieś miejsce w plenerze -  zielone zakątki muszą się kryć gdzieś w pobliżu i zachęcać do przejażdżki rowerowej, biegania czy spaceru. Dla tych wszystkich uzależnionych od nowoczesnych technologii jest to doskonała okazja, aby zostawić na chwilę nowoczesność i kompletnie się wyłączyć.

Bieg na bieżni nie dorównuje efektywnością bieganiu na świeżym powietrzu. W siłowni nie możesz zbiegać z pagórków, poczuć powiewu wiatru na twarzy czy zmiany terenu pod stopami. W terenie twoje kostki są dużo bardziej zaangażowane, co wpływa na rozwój mięśni stóp. Nawet jazda na rowerze na zewnątrz zmusza do bardziej intensywnej pracy,co w rezultacie prowadzi do spalania większej ilości kalorii.

W godzinach szczytu siłownie oraz centra handlowe są często zatłoczone i trening sprowadza się do czekania na wolną maszynę. Poczucie wolności stanowi dodatkową atrakcję treningu na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli są to zorganizowane zajęcia.

Nie musimy przecież ćwiczyć jeden obok drugiego, kiedy do dyspozycji jest cały park. Trening na zewnątrz można uczynić bardziej atrakcyjnym na wiele różnych sposobów. Muzyka pomaga, więc jeśli trenujesz samodzielnie najłatwiej korzystać ze słuchawek. Ale co w przypadku zajęć grupowych? 

Pewne jest, że muzyka jest jednym z najlepszych narzędzi motywacyjnych. Jednocześnie szanse na to, że miejskie parki będą rozbrzmiewać muzyką w niedzielne poranki są raczej równe zeru. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji są produkty Wireless Fitness, czyli słuchawki bezprzewodowe, które idealnie sprawdzają się podczas zajęć grupowych. Nie zakłócając innym spokoju w parku.

Ćwiczenie na zewnątrz może także pomóc osobom, które mają problemy ze snem. Wieczorne sesje pozwalają odprężyć się po ciężkim dniu a zmęczenie fizyczne powoduje, że momentalnie zaśniemy.

Nie zapomnij o witaminie D, która reguluje poziom fosforanów wapnia w organizmie. Można ją znaleźć w rybach, ale jej źródłem jest przede wszystkim słońce. Witamina D jest istotna dla naszych kości i ważna w profilaktyce krzywicy oraz osteoporozy.

Jeśli koszt, przestrzeń, wygoda i zdrowie nie są wystarczającymi powodami to przypominam, że ćwiczenie na świeżym powietrzu może być również świetną rozrywką. Zawsze inną i pełną wyzwań. Wyjdź na zewnątrz!

Szczególne podziękowania dla Matt'a Boyles z Wireless Fitness. Polecam propozycje zajęć dostępnych z Wireless Fitness, które umożliwią Ci osiągnięcie celów w przyjemny i innowacyjny sposób!

Leave A Comments

You must be logged in to post a comment.

Kliknij tutaj to log in

Loading...